Alcohol Swabs 70 % Isopropyl alcohol


Isopropyl Alkohol Servietter – 70 % – 100 stk. (30 x 60 mm)
Disse praktiske og hygiejniske alkoholservietter er gennemvædet med 70 % isopropylalkohol og designet til hurtig og effektiv desinfektion af både hud og mindre overflader. De leveres i en æske med 100 stk., hvor hver serviet er individuelt pakket for at sikre maksimal hygiejne, lang holdbarhed og nem anvendelse.
Servietterne måler 30 x 60 mm og er perfekte til situationer, hvor hurtig rengøring og desinfektion er påkrævet – f.eks. før injektion, til aftørring af hænder, termometre, mobiltelefoner, tastaturer, værktøj eller medicinsk udstyr. Den hurtigttørrende formel efterlader ingen klæbrige rester og er ideel til både professionelt og privat brug.
Isopropylalkohol er et effektivt middel mod bakterier, vira og svampesporer og anvendes bredt i sundhedssektoren, laboratorier, førstehjælpssæt og rengøringsrutiner, hvor høj hygiejnestandard er nødvendig.
Egenskaber:
-
100 stk. isopropylservietter i praktisk æske
-
Gennemvædet med 70 % isopropylalkohol
-
Kompakte servietter (30 x 60 mm) – perfekte til små områder
-
Hurtigtørrende og efterlader ingen rester
-
Pakket enkeltvis – nemme at tage med og opbevare
-
Klar til brug – ingen yderligere forberedelse kræves
-
Fremragende til overflade- og huddesinfektion
-
Lang holdbarhed og høj anvendelighed
Anvendelsesområder:
-
Klinikker, hospitaler og laboratorier
-
Tandlæger, tatovører og piercingstudier
-
Førstehjælpskasser og rejsebrug
-
Rengøring af elektroniske enheder og småredskaber
-
Personlig hygiejne i offentlige eller travle miljøer
-
Arbejdspladser, kontorer og institutioner
Brugsvejledning:
Åbn pakningen, tag servietten ud og aftør det ønskede område grundigt. Lad overfladen lufttørre for maksimal desinfektionseffekt. Brug én serviet pr. anvendelse – kassér efter brug.
Bemærk: Kun til udvortes brug. Undgå kontakt med øjne og slimhinder. Opbevares utilgængeligt for børn. Brandfarlig væske – må ikke udsættes for varme eller åben ild.
På lager | Ja |